Finalja e madhe:

KV “DRITA” – KV “Skenderaj” E Enjte në ora 17:00 në Prishtinë.

 

KV “Skenderaj” është ekip i cili pas përfundim të kampionatit të rregullt 2015/2016 u rendit i 2-ti në tabelën e superligës me vetëm dy humbje nga Drita jonë dhe tani posedon 36 pikë të tubuara dhe ka 5 pikë më pak se ekipi ynë që renditet i 1-ri në tabelë me 41 sosh dhe pa asnjë humbje të vetme në kampionatin e rregulltë.

Nga takimet e këtij edicioni këto dy ekipe u takuan 4-rë herë dhe po në të katër takimet fitimtar doli KV “Drita” duke e mposhtur dy herë në finale për trofe që ishin Superkupa 2015 dhe Kupa e Federatës 2015 si dhe në dy takimet e edicionit 2015/2016 në ndeshjen që u zhvillua në Gjilan dhe atë në Skenderaj.

Rezultatet që u takuan këto dy ekipe dolën:

Finalja e Superkupës 2015:           KV “DRITA”KV “Skenderaj” 3-1 në Prishtinë,

Finalja e Kupës së FVK-së 2015:    KV “DRITA”KV “Skenderaj” 3-1 në Prishtinë,

Ndeshja sezonit vjeshtor 15/16:      KV “DRITA”KV “Skenderaj” 3-2 në Gjilan,

Ndeshja sezo. Pranveror 15/16:      KV “DRITA”KV “Skenderaj” 3-0 në Skenderaj,

Finalja e Kupës së FVK-së 2016: KV “DRITA”KV “Skenderaj” 3-0 në Prishtinë,

Finalja PLAY-OFF-it  2016:         KV “DRITA”KV “Skenderaj” 3-1 në Gjilan dhe

Finalja PLAY-OFF-it  2016:         KV “DRITA”KV “Skenderaj” 3-1 në Mitrovicë.

 

 

KV “Skenderaj” nga Skenderaj

Gjatë miniafatit kalimtar dimëror 2015/2016 ruajti komplet fondin e lojtarevë vendore që kishte gjithashtu në rradhët e veta mbajti edhe përforcimin nga Shqipëria:

  1. Romina MATOSHI nga KS “Tirona” nga Tirana,

Liroj nga radhët e veta lojtaren përforcim nga Shqipëriq që e kishte:

  1. Ornela GASHI nga Teuta e Durrësit dhe

Në të njejtën pozitë u përforcua melojtaren nga Brazili:

  1. Melisa ORTEGA

 

KV “DRITA” nga Gjilani 

Gjatë miniafatit kalimtar dimëror dhe për sezonin e ri 2015/2016 përpos që ruajti komplet fondin e lojtarëvë vendore dhe dy përforcimet që kishte që janë:

  1. Amarilda PRENGA-SIJONI që është volejbollistja Shqiptare ndër më të mirat të të gjithë kohëve dhe erdhi tek klubi ynë nga Klubi i Volejbollit “TIRONA” nga Tirana,
  2. Adelajda PRENGA e cila u rikthye pasë një viti në ekipit kampion në Norvegji dhe Skandinavi “STOD VOLLEY” Kategoria II.

U përforcua edhe me lojtaren më të mirë Shqipëtare për momentin dhe ndë më të mirat të të gjitha kohëve Arjola PRENGA duke bërë edhe përforcimin e Historisë në Kosovë dhe prurjen më të madhe që njeh volejbolli Kosovar.

Arjola PRENGA erdhi në Kosovë nga Kampionati Norvegjez dhe Klubi Randaberg IF më të cilin fitoj Kupën e Norvegjisë dhe la ekipin në pozitën e parë tabelare pa asnjë humbje. Ola kthehet në trevat Shqipëtare pas 7 vite eksperiencë ndërkombëtare duke luajtur:

  • 1 vitë në SHBA – KENT STATE UNIVERSITY, All-Mid-American Conference
  • 1 Vitë në Spanjë – Las Palmas, Superliga e Spanjës A1
  • 1 vitë në Francë – TFOC-Terville Florange Olympic Club, Superliga e Francës Pro A,
  • 4 vjet në Norvegji: 3 vjet në Stod Volley dhe 1 vjet në Randabrg IF.

Leave a Comment

(required)

(required)